• peter

Ako sme oslobodzovali BARDEJOV

Každoročne sa u nás v Bardejove konajú v januári spomienky na oslobodenie mesta. Aj tento rok to tak bolo. A keďže sme konečne boli aj doma, deti sa tešili na to, čo uvidia. Oli si ako správny chalan pripravil aj svoj smartphone, aby si všetko zaznamenal. Lebo vidieť rekonštrukciu bojov z druhej svetovej vojny, to je niečo, čo ho vždy nadchne. Na moje prekvapenie sme v meste bez väčších problémov zaparkovali a nič nám nebránilo ísť na námestie. Dokonca sa nám podarilo nájsť si aj lukratívne miesto.

Námestie, ktorého viac ako polovica domov patrila pred vojnou židovským obyvateľom opäť zdobili hákové kríže. Nemecká posádka pálila dokumenty a obďaleč sa približovala prieskumná jednotka. Oli ani nedýchal. Dokonca zabudol aj nakrúcať. So zatajeným dychom pozeral, či sa "našim" podarí nepozorovane prekĺznuť pomedzi nemecké hliadky. Nepodarilo. Spozorovali ich a námestím sa ozvala paľba. Po chvíľke utíchla. Nemci šetrili náboje. Zrazu sa ozvala harmonika. Nemci nevedeli, čo sa deje. To sa len na námestie blížila sovietská posádka aj s jednotkou československých vojakov. A opäť začala streľba. Oli už vytiahol aj mobil a robil si záznam :)

Nakoniec všetko dopadlo podľa historických udalostí a "naši" nemcov zajali. Ešte ani nedoznel posledný výstrel a námestie zaplnili deti, ktoré zbierali popadané nábojnice.  Dorka sa prechádzala pomedzi snehové zábrany s kabelkou v ruke a zbierala si do nej svoje poklady. A Oli plnil vrecká. Nakoniec sa odfotili s používanými rekvizitami a mohli sme spokojne ísť domov. Bardejov sa nám podarilo opäť oslobodiť!


10 views0 comments

Recent Posts

See All