• peter

Bardejovské kúpele v zime

Počas polročných prázdnin sme si zašli na prechádzku po Bardejovských kúpeľoch. Len tak sme sa s deťmi poprechádzali a dali si dobrú kávu. Chodíme sem často, keďže je to len chvíľku autom z našej dedinky. Vedeli ste, že v kúpeľoch je jedna z piatich najdlhších drevených lávok na Slovensku? Ak nie, tak už viete :) 

Okrem lávky priateľstva môžete v Bardejovských kúpeľoch násjť príjemné prostredie na prechádzky, pozrieť si skanzen - o tom určite ešte napíšeme -, či navštíviť múzeum Sissi. K cisárovnej sa viaže niekoľko zaujímavých príbehov. Prvým z nich je, že železnicu do Bardejova postavili kvôli nej. A vraj je na nej preto toľko zákrut, lebo v dobe, keď navštívila kúpele sa stavali železnice len na určité vzdialenosti. Ak teda mala Sissi prísť vlakom, museli "natiahnúť" kilometre. Dodnes sa trať medzi Prešovom a Bardejovom kľukatí a v každej zákrute súprava bolestne zaškrípe. Je to čaro miestnej lokálky :) Ďalšia legenda o Sissi je, že jej socha v kúpeľoch mala v očiach diamanty. Tie však niekto ukradol! 

V kúpeľoch dostanete aj fialkové cukríky, ktoré vraj cisárovna milovala. Okrem nich tu na moje prekvapenie začali vznikať malé kaviarničky ponúkajúce vlastnú kávu. Vyzerá to tak, že aj tu sa pomaly ale isto vracia život :)

V zime sa dá v kúpeľoch bežkovať, v lete môžete využit mistne cyklotrasy. A tí odvážnejší sa môžu i okúpať na kúpalisku. Voda je v ňom naozaj svieža. Ale v letných sparných dňoch to len poteší :)

No a v neposlednom rade môžete okúsiť miestnu liečivú vodu!

14 views0 comments

Recent Posts

See All