• peter

horehronie - Nemecká

S Olim sme sa vybrali na cestu po horehroní. Vo dvojici sme prešli z Banskej Bystrice až k prameňu Hrona a zastavili sme sa na miestach, ktoré ho zaujali. Prvou zastávkou bola vápenka v Nemeckej. Je vo veku, keď ho zaujíma všetko, čo je spojené s vojakmi a armádou. Zaparkovali sme na parkovisku vedľa pamätníka, prešli podchodom na druhú stranu cesty a porozhliadli sa po okolí. V rámci areálu pamätníka si môžete vybrať buď expozíciu vo vápenke, alebo samotný pamätník venovaný obetiam. Od 4. do 11. januára 1945 tu príslušníci Einsatzkomannda 14 a členov POHG z Považskej Bystrice zabili okolo 900 obetí. Strelili ich do tyla a nechali zhorieť vo vápenke.

Po vojne bola časť vápenky zrekonštruovaná a urobili z nej pietne miesto, ktoré má pripomínať tragické udalosti, ktoré sa tu odohrali. Momentálne je táto expozícia v správe SNG. Súčasťou expozície je aj premietanie filmu, ktorý ukazuje autentické zábery z odkrývania masových hrobov z povojnových rokov. Keď z hrobov začali vyberať telá malých detí, Oli povedal, že už videl dosť a šli sme von. Aj napriek tomu odporúčam navštíviť toto miesto.

V roku 1958 pribudol v areáli pamätník, ktorý pozostáva z dvoch častí. Socha, pripomínajúca plameň a pred ňou kľačiaca žena s rozpaženými rukami.

Ak budete na výlete s deťmi, radšej s nimi film nepozerajte. Ale o udalsotiach, ktoré sa tu udiali im určite porozprávajte, aby potom neblúznili, že za Slovenského štátu sme sa tu u nás mali veľmi dobre! Nemali a na páchalo sa tu veľa zla!

16 views0 comments

Recent Posts

See All