• peter

horehronie - Telgárt

Náš výlet po horehroní pokračoval smerom k prameňu Hrona. Cestou sme sa zastavili na Telgárte. Tu nás zaujal Chmarošský viadukt. Spoločne s telgártskou slučkou patrí medzi najnáročnejšie železničné technické diela na Slovensku. Chmarošský viadukt je veľmi obľúbenou zastávkou turistov a fotografov. Tvorí ho deväť oblúkov s dĺžkou 114 metrov a výškou 18 metrov. Po tom, čo sme s Olim urobili aj my pár záberov tohtoto viaduktu, vybrali sme sa na kávu do neďalekého depo cafe.

Tu si môžete dopriať nielen kávu ale aj nejaké to občerstvenie a na pamiatku si môžete kúpiť balenie kávy s motívom Chmarošského viaduktu na obale. Pre nadšencov vlakov a železníc určite niečo, čo sa oplatí mať :)

Posilnený kávou a horúcou čokoládou, vydali sme sa na cestu k prameňu Hrona. Od Chmarošského viaduktu to už nebolo ďaleko. Pri prameni Oli najskôr napísal odkaz do vodnej pošty Hrona a potom nabral do fľaše čerstvú vodu z jeho prameňa pre maminku.

A teraz zopár geografiských údajov:

Hron pramení na juhovýchodnom upätí Kráľovej hole, v nadmorskej výške asi 980 m.n.m. Prameň leží na území NAPANT-u, asi tri kilometre východne od obce Telgárt. Hron je druhá najdlhšia rieka, ktorá tečie celá územím Slovenska v dĺžke 298 kilometrov.

Aj tu sme si zhotovili zopár záberov a pokračovali sme v našej ceste po Slovensku vo dvojici. Veľa šťastia pri vašich cestách!

23 views0 comments

Recent Posts

See All