• peter

Terchová a Jánošíkové diery

Updated: Aug 29, 2020

Nájsť Jánošíkov poklad !!!! To bolo naše odhodlanie pri ďalšej ceste, počas ktorej sme bližšie spoznali oblasť Malej Fatry. 

Cestou do hotela Rozsutec, sme sa išli najesť do Jánošíkovej Koliby v Terchovej  a ako pravidelne, keď sa po dlhom čase naplníme slovenskými špecialitami sme po obede ledva dýchali. Pirohy s bryndzou, halušky, "reznisko" ako noha - všetko bolo skvelé. Len človek potrebuje po takých hodoch minimálne dve hodiny, kým opäť chytí dych a je použiteľný na nejakú aktivitu. 

Hotel Rozsutec (nachádza sa pár kilometrov od Terchovej - smerom do Vrátnej doliny)  ponúka tých aktivít veľmi veľa, je tam krásne wellness, bazén, posilňovňa, stolný tenis. Keďže deťom spaľuje rýchlejšie ako dospelým, tak po bazéne išli ony na večeru a ja miesto večere na stacionárny bicykel :-))

Druhý deň sme sa vybrali na výlet - cieľom boli Jánošíkové Diery a východiskovým bodom hotel Diery. Pred tým sme navštívili Jánošíkove múzeum pri Obecnom úrade v Terchovej, kde deťi najviac zaujala možnosť vyraziť si vlastnú medenú mincu a pre nás dospelých boli výnimočné informácie o terchovskom rodákovi Adamovi Františkovi Kollárovi - ktorého tiež prezývali slovenský Sokrates. Bol to múdry húževnatý človek, ktorý sa nielenže dostal na dvor Márie Terézie bez šľachtického titulu, ale dokázal tam presadzovať osvietenské reformy , ktoré sa tejto panovníčke pripisujú. Práve František Kollár sa totiž výrazne podpísal pod školskú reformu. Vlastnil jednu z najväčších súkromných knižníc.

Samozrejme vypočuli sme si aj o Jánošíkovom poklade, takže dobre "nažhavení" sme sa ho vydali hľadať. Najprv sme si mysleli že dáme iba spodné Diery, ale dali sme VŠETKY !!!!! :-)

Po túre sme sa išli opäť najesť do Jánošíkovej Koliby, opäť sme si dali slovenskú "klasiku" tentoraz sme to ale zjedli ako malinu - a vôbec sme neboli prejedení. Vtedy si človek uvedomí, prečo sú tie naše tradičné jedlá také kaloricky "náročné" - jednoducho na ich konzumáciu potrebuje človek  veľký výdaj energie, čo naši predkovia mali na dennom poriadku ;-)

Poklad sme našli veľký, lebo Malá Fatra to je prenádherný kus Slovenska a ponúka aj gastronomické delikatesy, kvalitné ubytovanie a aj dobré podmienky pre turistov . Jediná vec, ktorá ma ako lyžiara trochu zaskočila, boli vleky. Keď sme sa pozreli na vleky vo Vrátnej, tak sa nám zdalo, ako keby tam zastal čas. Jednoducho keď sem príde človek zo zahraničia zvyknutý na špičkové lyžiarske podmienky a zaplatí si sumu porovnateľnú s priemerným európskym strediskom, tak klasická poma je pre neho niečo vhodné do múzea a nie na lyžovanie. Konkurencia je veľmi veľká a už "len " s prírodou  momentálne nemáme veľké šance sa presadiť .   

Bez ohľadu na túto " chybičku krásy" považujem Malú Fatru za úžasný kus našej vlasti !

46 views0 comments

Recent Posts

See All

Tokaj