• peter

Osrblie a Čiernohronská železnica

Updated: Nov 20, 2018


Tentoraz sme sa vybrali pozrieť si nádhernú časť Slovenska zvanú HOREHRONIE.  Keď našim deťom povieme že ideme do prírody automaticky dostávame otázku. “ A čo tam budeme robiť ???” . Keby sme im povedali že sa tam budeme učiť o lese, tak pri slovíčku “učiť” by sa automaticky zablokovali všetky sluchové orgány.  MISIA : Ukázať deťom HOREHRONIE - dostať do hlavy základné geografické termíny : Podbrezová, Brezno, Poľana,Veporské Vrchy, Čierny Balog, Osrblie, Hron. Pridať základné informácie o lesnom ekosystéme a o fytoncídoch, čiže o liečivej sile lesa.  Nástroje : Auto, primeraný rozpočet, kreativita, dobrá nálada. 

UBYTOVANIE

Miesto pobytu sme si vybrali hotel Zerrenpach - už niekoľko krát som v tom hoteli býval, takže sme išli viac menej na istotu -  majú tam kreatívne zariadený ineteriér,dobré jedlo, bowling , wellness , areál vhodný pre menšie deti aj teenegerov a nádherné prostredie. A ako sme sa neskôr dozvedeli dvaja kamaráti zo školy to  robia už niekoľko rokov najlepšie ako sa len dá (viď rozhovor Zerenpach). 

A opäť sme sa nesklamali - z celého hotela cítiť obrovskú ľudskosť a pracovitosť, ktorá

je tak príznačná pre veľkú časť ľudí,  ktorí žijú v tejto časti Slovenska.  Obaja správcovia hotela sú veľmi zruční ľudia, ktorí myslia ekologicky- v interiéri nás udivilo množstvo umeleckých diel vyrobených z odpadového materiálu. Rovnako nás prekvapili vnútorné priestory- v piatok večer sme po basketbale “drvili” vo veľkej miestnosti stolný tenis, ale aj bedminton. Deti sa zabavili aj pri bowlingu a vo wellness. Vírivka, tri sauny a niekoľko ďalších “zariadení” na relaxáciu bolo dostačujúcich. Predovšetkým všetko bolo veľmi čisté , čo je pre nás veľmi podstatná súčasť každého vodného prvku v hoteloch.

OKOLIE 

Výlet na Čiernohronskú Zelezničku : Do Čierneho Balogu sme plánovali vyraziť ráno

o 9:00 -nakoniec sa nám to podarilo o 9:16. Do navigácie sme si dali Čierny Balog, Čiernohronská železnica - cesta nám trvala približne pol hodiny aj s krátkou “cikacou” pauzou. Značenie v Čiernom Balogu na túto ich najvychytenejšiu miestnu atrakciu bolo dostačujúce, keďže sme tam neboli počas hlavnej sezóny parkovali sme takmer pri stanici. Odchod vláčikov je každú hodinu o 9.00, 10:00 atď po poludní 13:30….až do 16:30. Lístok stál 9 Eur pre dospelých a 4,5O pre deti. Jedine Dorka spadala do kategórie “zadarmo” deti do 6 rokov. Vyviezli sme sa pár minút do Vydrova. (Teenegeri si chceli fotiť prejazd cez futbalové ihrisko , známi z Youtube, ale trasa na Dobroč premáva iba v lete.) Vyviezli sme sa teda k Lesníckemu SKANZENU. Deti hneď riešili prítulné daniele a nenápadko sme im rozprávali o význame lesa a o fytoncídoch - látkach, ktoré sa nachádzajú takmer vo všetkých rastlinách, chránia ich pred škodcami

a človek keď je v lese sa aj vďaka nim “sprchuje “ zdravým vzduchom. Báli sme sa že ich to nebude až tak baviť - tieto naše múdrosti , ale celý areál je vybudovaný tak, že prechádzka po ňom nie je náročná a je tam množstvo aj technických zaujímavostí (nástroje a stroje lesníkov ) aj zaujímavých informácií o rastlinách a stromoch. Naozaj keď by na túto prechádzku človek zobral akéhokoľvek zahraničného turistu, verím že by bol nadšený, len by mu množstvo vecí museli preložiť ;-). Keď sa deťom a niekotrým dospelým minuli energetické zásoby, začalo mrnčanie že sú hladní. 

JEDLO

Od domácich sme sa dozvedeli, že priamo v Čiernom Balogu nie je žiadna reštaurácia, ktoú by nám odporučili , ale pri skanzene našli deti Kolibu kde boli klasické detské “delikatesy”:  hranolky, vyprážané rezne, zempiakové placky ale aj halušky či maďarský guláš. 

KOLIBA VYDROVO

Hodnotili sme samozrejjme aj cenu- nečakali sme gastronimický zážitok za 4,50  Eur za jedno jedlo, ale zase nebola to ani veľmi nízka cena, pretože denné menu sa za 4,5O dá kúpiť aj vo veľmi dobrých reštauráciách . Po zjedení sme mali zmiešané pocity - deti boli spokojné (čo je pre rodiča veľmi podstatná vec) , ale my rodičia nie celkom. Maďarský guláš bol super, halušky tiež fajn, na hranolkách a vyprážanom rezni sa dá asi málo pokaziť , ale mäsové gule sme vrátili, lebo sa nezhodovali s obrázkom a zemiakove placky boli najväčším sklamaním. Otázka : Odporučil by som niekomu túto Kolibu ako gastronomický zážitok ? Nie! Vyriešila Koliba zásadný problém ktorý sme mali (deti boli hladné? ANO!

Pokazila  Koliba celkový dojem z výletu? Deťom jednoznačne nie , dospelým máličko.

V Čiernom Balogu sme sa zastavili ešte v miniatúrnom múzeu Čiernohronskej železnice - dozvedeli sa niekoľko zaujímavostí, kúpili magnetky a išli do hotela. 

Výsledok výletu 

Boli deti počas výletu štastné? ÁNO!

Oddýchli si pri tom všetkom dospelí? ÁNO!

Podarilo sa do detí natlačiť všetky informácie o lesnom ekosystéme a o nádhernej časti Slovenska s názvom Horehronie? Čiastočne 

Vrátili by sme sa do hotela Zerrenpach ešte raz? Určite áno

245 views0 comments

Recent Posts

See All

Tokaj