• peter

hrad Ľupča

Hrad Ľupča je unikátny tým, že ako jeden z mála na našom území bol obývaný od svojho vzniku až po súčastnosť. Vďaka tomu sa zachoval vo veľmi dobrom stave. Presný rok vzniku hradu nepoznáme, predpokladá sa, že bol vybudovaný po roku 1241,kedy územie Uhorska zasiahli tatárske vpády. V tom čase začal Uhorský kráľ Belo IV budovať sieť hradov, ktoré mali do budúcna vpádom zabrániť. Pravdepodobne v tom čase vybudoval aj hrad v Slovenskej Ľupči.

Prvá písomná zmienka o lokalite Slovenská Ľupča pochádza z roku 1250. V dokumente z tohto roku sa spomína veľká obchodná cesta VIA MAGNA, ktorá viedla zo Zvolena smerom na Slovenskú Ľupču. Preto sa predpokladá, že v tom období tu už nejaký hrad stál.

Druhá, dôležitejšia zmienka, pochádza z roku 1255, kedy boli udelené mestské práva Banskej Bystrici a kde sa uvádza, že nová osada Bystrica leží pri Ľupči.

Pôvodná funkcia hradu bola obranná, no neskôr sa stal obľúbeným loveckým sídlom Uhorských kráľov.

Po vzniku Československa hrad slúžil ako detský domov pre banské siroty. Najskôr ako chlapčenský a neskôr pre všetky deti. V roku 1957 do hradu nasťahovali komunisti mníšské rády, ktoré tu mali zaniknúť. Takmer sa to podarilo, lebo z 220 mníšok, ktoré tu v roku 1957 internovali, po páde komunizmu žilo na hrade asi 60. Všetky si pobyt na hrade museli odpracovať v okolitých družstvách, či podnikoch.

V roku 2002 sa hrad stal súkromným majetkom Železiarni Podbrezová. Táto spoločnosť sa stará o jeho rekonštrukciu.

Toľko v skratke k histórii hradu. My sme sa s deťmi na hrade boli pozrieť a dozvedeli sme sa omnoho viac. Čo všetko, si môžete pozrieť v našom videu.
39 views0 comments

Recent Posts

See All

S deťmi na cestách sa pomaličky dostáva do povedomia ľudí na Slovensku, oslovujú nás dospelí aj deti, že by s nami chceli chodiť spoznávať našu krajinu tiež, a že by chceli súťažiť v kvízoch, ktoré sm