• peter

hrad Stará Ľubovňa

Ako som spomínal, cestou z Vysokých Tatier sme sa zastavili na hrade v Starej Ľubovni. Dorka nám všetkým chcela ukázať, kde boli ukryté poľské korunovačné klenoty. Nuž, takejto ponuke sa odolať nedalo!

Mimochodom, vedeli ste, že Prešovský kraj má najviac hradov? Ani ja som to nevedel. Pokiaľ ma na to neupozornila tabuľa pri vstupe na "ľubovniansky" hrad.

My sa nikdy nikam neponáhľame a keď môžeme zažiť dobrodružstvo, len nás to poteší. A tak sme kúpili lístok nielen na hrad, ale aj do skanzenu. No začali sme prehliadkou hradu. Tú nám prerušilo vystúpenie sokoliarov http://www.hradlubovna.sk/sk/events/sokoliari-hrade-lubovna/

Deti sa naň veľmi tešili. Hlavne Oli. Ten raz chce mať nejakého dravca. Ale on vlastne chce mať všetky zvieratá :)

Neodolal ani tomuto krásnemu orlovi.

Po vystúpení sokoliarov naša prehliadka hradu pokračovala. Prešli sme všetko, čo sa dalo. Videli sme korunovačné klenoty, väzenie, z ktorého ušiel Móric Beňovský, vypočuli sme si o histórii a prestavbách hradu a deti si vyskúšali aj ako sa žilo vojakom na tomto hrade.

No proste informácie nám nechýbali.

Z hradu sme si to namierili najskôr do vojenskej historickej expozície Michala Strenka. http://www.noms.sk/sk/

Tú pod Ľubovnianskym hradom otvorili asi pred rokom. Nuž a my sme ju nemohli len tak obísť. Okrem vojenskej techniky, ktorú si deti mohli pozrieť, sa tu dozvedeli aj o niektorých vojenských operáciách, o tom koľko ľudí počas druhej svetovej vojny padlo, ale hlavne o tom, kto bol Michal Strenk a prečo táto expozícia nesie jeho meno.

Po tejto naozaj vydarenej expozícii sme si to namierili do skanzenu. Odkedy som videl skanzen vo Svidníku, hovoril som, že ten je najkrajší. Ale tento Ľubovniansky za ním nijako nezaostáva. Naozaj príjemné prostredie a veľmi pekne urobená expozícia, z ktorej sa dozviete veľa o živote a zvykoch na dedine. http://www.hradlubovna.sk/sk/prehliadky-skanzenu/

Nuž a samozrejme nádherné prostredie. Skanzen je pod hradom. Spojenie starých domčekov a krásneho Ľubovnianskeho hradu stojí za pár fotiek!

Po tomto exkurze slovenskou dedinou sme sa už vydali domov. Nie že by nebolo čo navštíviť, ale už bolo veľa hodín a nás čakala ešte cesta domov. Niečo si predsa treba nechať aj nabudúce :)

A ak vám nejaký zakomplexovnaý pánko bude tvrdiť, že na východe nič nie je, neverte mu! Je tu toho viac, ako si on vo svojej hlavičke vie predstaviť!

75 views0 comments

Recent Posts

See All