• peter

Jansá v lete

Mali sme voľný víkend a rozmýšľali, čo s ním. Jednoznačne nás nadchla myšlienka, stráviť ho v Jasnej. iste, tam sa chodí v zime. Čo také by sa dalo v Jasnej robiť v lete? Nuž, našli sme dosť aktivít. 

Prvý večer po príchode sme si to namierili k partizánskym bunkrom v Krčahove. Príjemná prechádzka lesnou cestou, ktorú zvládnu aj deti. Až v závere trochu do kopca, ale nič náročné. Posedeli sme pri bunkroch, zapísali sa do knihy a pobrali sa späť.

Druhý deň ráno padlo rozhodnutie, že si dáme výlet na Chopok. Ale pekne peši. Iste, kto sa necíti, môže sa vyviezť aj lanovkou /https://www.jasna.sk/cenniky/cenniky/cennik-lanoviek-leto-2018/ , ale naši malí horali trénujú na Lomnický štít a tak si Chopok pekne vyšliapali. Pozor však, aby vás cena spiatočného lístka nezruinovala. Pre rodinu s dvoma deťmi vychádza spiatočný lístok okolo 80 Eur. A reštaurácia v konečnej stanici na Chopku tiež zhltne pekný balík rodinného rozpočtu. Jediná zľava je cez GO PASS. Takže ak nemáte, odporúčam si ho pred cestou na atrakcie TMR zohnať... 

My sme energiu cestou dopĺňali černicami, malinami a brusnicami. Ako povedala Dorka, bol tam modrý raj :)

Tempo sme nasadili tak, aby vládali deti a tak sme čas neriešili. Počasie nám vyšlo, slniečko nás pekne opálilo a výhľady boli naozaj nádherné!

Na vrchole sme ešte odlovili kešku, nuž a nič nám nebránilo v ceste dole. Vybrali sme sa smerom pod Ďumbier a dole do doliny. Pri rozcestníku nás to ešte lákalo vyliezť aj na Ďumbier, ale bolo už veľa hodín. Zvolili sme radšej návratový variant. Veď Ďumbier môžeme prísť zdolať nabudúce!

Posledný deň našeho spoločného výletu sme využili na návštevu Demänovskej jaskyne slobody. /http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/4-demanovska-jaskyna-slobody/

Dávam do pozornosti, aby ste si na nákup vstupeniek do jaskyne nechali dostatočné množstvo hotovosti. Kartou tam nezaplatíte. Jaskyňa samotná je nádherná. Ale pozor, okolie neponúka príliš veľa možností na občerstvenie. Okrem automatov na nápoje a nejaké sladkosti tam je iba jeden malý bufet, kde si dáte pivo a automatovú kávu. My sme tieto možnosti radšej vynechali...

Okrem jaskyne slobody sú v tejto doline aj ďalšie jaskyne. Celková dĺžka jaskynného systému je cca 4O kilomentrov a všetky jaskyne sú prepojené.

Cestou k našemu autu sme ešte odlovili ďalšie kešky. Výlet ako taký sa deťom veľmi páčil. Dokonca sa Chopok stal jednym z ich najobľúbenejších kopcov. Rozhodne sa naň chcú vrátiť. Dorka pre to, že je to prvá jej dvojtisícovka, Oli pre to, že je na vrchole reštaurácia. Každý má svoj dôvod :)

34 views0 comments

Recent Posts

See All