• peter

Kráľová studňa a Žobrák

Updated: 6 days ago


Začiatkom roka sme si s deťmi povedali, že treba pre seba niečo urobiť a naplánovali sme dvá krátke výlety. Najskôr prvý, na Kráľovú studňu. Je to miesto nad obcou Lenartov. Podľa legendy, sa tam v roku 1471 stretli vtedajší kráľ Uhorska Matej Korvín spolu s poľským kráľom Kažimírom IV Jagellonským a jeho synom sv. Kažimírom, ktorý je dodnes patrónom Poľska. Toto miesto dostalo pomenovanie studňa troch kráľov a leží na hranici Slovenska a Poľska. My sme sa rozhodli, že sa tam vydáme červenou turistickou cestou. Začali sme nad dedinkou Obručné a po hranici sme kráčali niečo viac ako hodinu. Červená turistická cesta nie je náročná. V zime si treba dávať pozor hlavne na zľadovatelé časti. Inak je to príjemná prechádzka. Keď sme dorazili na miesto, posadili sme sa na verandu útulne, ktorú tu postavili členovia OZ Kráľová studňa. Pravidelne toto miesto udržujú a statajú sa oň. Dokonca sme ich tam aj stretli a deti sa na chvíľku ohriali v časti útulne, ktorú využívajú len oni. Pokochali sme sa výhľadom a posilnili sa proviantom, ktorý sme si zbalili na cestu.

Ani sme poriadne nespratali zo stola a už sa na nás hnala fujavica. Ukážkový príklad zmeny počasia na horách. A to ani nie sú extra hory. Prihnala sa taká smršť, že sme rýchlo utekali do lesa, aby nás ochránili stromy. Cesta domov tak bola po čerstvo napadnutom snehu. Človek si ani neuvedomí, koľko zvery sa v lese pohybuje. V čerstvom snehu sa zrazu objavilo množstvo stôp po vysokej, cestu nám skrížila dokonca aj líška a možno aj nejaký zajac.Po jednodňovom oddychu sme zorganizovali výpravu na vrch Žobrák. Keďže šli aj deti, vybrali sme najjednoduchšiu trasu. Z obce Kríže, po modrej turistickej značke. Podľa mapy cesta mala trvať niečo viac, ako hodinu. Kráčali sme v príjemnom slnečnom počasí po zvážnici. Miestami bola trochu strmá, ale nebolo to nič tragické. Deti to perfektne zvládli.

Po dosiahnutí vrcholu sme si opiekli jabĺčka, zjedli proviant, pokochali sa výhľadmi a vydali sa na cestu späť.

A keď už sme boli v obci Krivé, nenechali sme si ujsť ani prehliakdu pamätníka SNP. V okolitých horách pôsobilo počas povstania niekoľko partizánskych brigád. Cesta k pamätníku bola pekne vyasfaltovaná. Dokonca sme zistili, že autom sa dá prísť asi dvesto metrov pod pamätník. Je tam odstavné parkovisko. Opäť sme sa pokochali výhľadom, tentokrát na dedinku a vrátili sa k autu.

Deti si chceli pozrieť aj partizánske zákopy a zemľanku. Tie sa nachádzajú pred vstupom do obce. Cesta k nim je značená červenými šípkami na stromoch. Určite ju nájdete a nepoblúdite. Keď si deti dosýtosti pobehali po zákopoch, pobrali sme sa domov.

Na začiatok roka dva veľmi príjemné výlety po okolí. A vraj ich bude viac:)

60 views0 comments

Recent Posts

See All