• peter

kráľová studňa - Lenartov

Updated: Jun 3, 2018


Keď som sa s rodinkou presťahoval na severovýchod Slovenska, začal som študovať možnosti, ktoré ponúka okolie na výlety s deťmi. A keďže moja práca je výroba krátkych filmov, tak niektoré zo zaujímavostí som aj natočil.

Takto som sa vďaka mojej práci dostal do dedinky blízko Bardejova, Lenartova. Pripravoval som si zber materiálu na jeden dokumentárny film. Začal som Lenartov navštevovať častejšie a čosi som sa dozvedel aj o jeho histórii. Zaujala ma hneď prvá zmienka z histórie obce. Takouto krásnou vetou začína: " Najstaršia zmienka o obci Lenartov pochádza z roku 1427, o 65 rokov skôr, ako prvá zmienka o objavení Ameriky." No nezamilujte sa do tejto dedinky :) A touto krásnou vetou sa historické zaujímavosti o obci Lenartov nekončia. Neďaleko Lenartova, na starej obchodnej ceste sa nachádzal hostinec, pri ktorom sa stretli traja králi. Do dnes sa toto mieso volá Kráľova studňa. Aj k tomuto momentu sa viaže nádherná legenda. A ďalšia legenda hovorí o tom, ako pastier našiel v lese neďaleko Lenartova meteorit. Na naše pomery to bol naozaj pekný kus vesmírneho kameňa. Vážil viac ako 100 kilogramov. Nález zaujal vtedajšiu vedeckú verejnosť. Tá ho podrobne skúmala a vyskúmala, že Lenartovský meteorit je starý 4,5 miliardy rokov. Už viac ako dvesto rokov je vystavený v Maďarskom národnom múzeu v Budapešti.

Keby ste náhodou mali cestu okolo Lenartova, určite sa nezabudnite zastaviť na Kráľovej studni. Nájdete tu miesto, kde si veľmi radi oddýchnete. O tom ako a pre čo vzniklo povie Marian Dudra z OZ Kráľová studňa.

Viac o ich aktivitách nájdete tu: http://www.kralovastudna.eu

A keby vám to nestačilo, môžete pohľadať v neďalekom lese miesto, kde v roku 1814 dopadol meteorit. Možno tam z neho pre malých objaviteľov ešte niečo ostalo :)


168 views0 comments

Recent Posts

See All

S deťmi na cestách sa pomaličky dostáva do povedomia ľudí na Slovensku, oslovujú nás dospelí aj deti, že by s nami chceli chodiť spoznávať našu krajinu tiež, a že by chceli súťažiť v kvízoch, ktoré sm