• peter

Krásnohorská dlhá lúka

Jaskyňa v Krásnohorskej dlhej lúke nie je typickou jaskyňou ,musíte sa aspoň dva dni dopredu objednať a dohodnúť si presný termín prehliadky .

do navigácie si dajte penzión Jozefína sprevádzať Vás bude pán Jaroslav Stankovič , ktorý sa o jaskyňu stará ,a je to presne ten typ človeka na ktorom vidíte, že je oduševnený pre svoju prácu . V penzione si nabalíte jaskyniarsky výstroj a po náučnom chodníku sa presuniete ku vchodu do jaskyne. Cesta je dlhá približne kilometer do mierneho svahu. Pred vchodom sme sa prezlečiete a začne sa ten pravý jaskyniarsky zážitok.

Slovami sa nedá dosť dobre opísať čo človek zažije počas tých približne dvoch hodín, ktoré strávi v podzemí , celý čas musíte byť v strehu predierate sa cez úzke otvory kráčate ponad riečku celý ten pochod zo zapnutým svetlom na prilbe v človeku evokuje pocit naozajstného jaskyniara , ktorý objavuje nepoznané – samozrejme všetko je upravené pre potreby bežného komerčného turistu, sú tam reťaze, rebríky, lavičky cez potok , ale aj tak urobíte jeden zlý pohyb a bud sa buchnete prilbou do stalaktitu alebo si namočíte topánku Cestou sa napríklad dostávate cez dve laná ponad podzemné jazero, na niektorých miestach prechádzate ponad vodné pereje, voda sa valí miestami z každej strany ale je to tak úžasne zariadené, že ak do riečky nespadnete , tak ste celý čas suchý, síce veľmi blízko vody, ale úplne. Po prekonávaní rôznych prekážok sa dostanete až na koniec jaskyne, kde na Vás čaká úchvatný pohľad na jeden z najväčších kvapľov na svete 34 metrov výšky – približne 12 metrov v priemere základne má tento obor a keď nám ho pán Stankovič osvetlil, tak to bol naozaj ohromujúci efekt . Po jaskyni sme navštívili Remeselnícky dvor, ktorý sa nachádza neďaleko penziónu – miestni Vás navigujú, naša navigácia nám to neukazovala presne. Rovnako ako do jaskyne aj do Remeselníckeho domu sa treba dopredu ohlásiť, objednať aby sa Vám mal kto venovať a ke’d sa Vás napríklad ujme šúpoliar Vojtech Rigó, alebo mladý zvonár len 22 ročný Robo Slíž , tak to stojí za to.

Pán Rigó je jeden z posledných šúpoliarov na Slovensku, naozaj ich už nie je veľa, svoje umenie ovláda dokonale a našim deťom umožnil aby si vyrobili vlastné košíky či bábiky zo šúpolia. Mal som obavy z toho remeselníckeho domu, lebo naše deti hlavne chlapci, sú typické produkty tejto pretechnizovanej doby, produkty „majnkraftovej éry“ a veľa bežných vecí, pri ktorých som sa zabával ja keď som bol v ich veku ich už nudí, ale opäť sa potvrdilo, že keď majú deti možnosť tvoriť, majú dobrého učiteľa, tak nepotrebujú tablety , počítače, ani mobily a 3 hodiny ich dokážu zabávať liany, alebo vŕbové prútie, alebo šúpolie z kukurice.


Tu si môžete vypočuť náš podcast:

https://soundcloud.com/sdetminacestach/s-detmi-na-cestach-krasnohorska-dlha-luka/s-mPZxz1264rj

No a zvonárstvo to je kapitola samá osebe – s mladučkým zvonárom ktorý je nielen slovenským ale určite aj európskym unikátom som nahral samostatný podcast. Vypočuť si ho môžete na našej stránke medzi podcastmi. Názov je Mladý zvonár Robo Slíž:


12 views0 comments

Recent Posts

See All

Tokaj