• peter

Bardejov a Svidník

Updated: Aug 29, 2020


Bardejov a okolie - toto mesto má pre nás dve zvláštnosti - keďže na výlety cestujeme väčšinou dve rodiny. Jedna z tých dvoch rodín Bardejov vôbec nepozná, ale počúvala o ňom veľmi často z rozprávania druhej rodiny, ktorá blízko tohto mesta žije. Výlet je úplne najlepší pre človeka vtedy, keď naďabí na dobrého sprievodcu, ktorý mu ukáže veci, na ktoré sa oplatí sústrediť a ušetrí mu tým veľmi veľa času. Možno aj preto bol náš dojem (Tých nie bardejovčanov :-)) z tejto oblasti úžasný. A určite bol umocnený aj tým, že sme si na ubytovanie podľa odporúčania vybrali hotel Alexander. Od začiatku až do konca sme sa cítili v tomto hoteli neskutočne. Raňajky, obedy, večere, wellness, destký kútik, všetko poprepájané s okolitými zariadeniami presklennými chodbami. Určite sa sem ešte vrátime, pretože ten zážitok stojí za to.

Keďže aj v počas tejto cesty sme si vyberali miesta podľa odporúčaní Legendária navštívili sme najstarší skanzen na Slovensku priamo v Bardejovských kúpeľoch a blízke múzeum Sissi. Predovšetkým múzeum Sissi s príbehom charizmatickej cisárovnej, ktorá navštívila Bardejovské kúpele v roku 1895 bol pre deti veľmi zaujímavým. Ako som už spomínal hotel Alexander je presklennou chodbou prepojený s hotelom Ozón, kde je nádherné SPA a wellness a odtiaľ sme museli naše ratolesti ťahať buldozérom. Rovnako aj miestne kúpalisko ponúka v lete množstvo možností sa vyšantiť. Keďže sme ale boli na “poznávačke”, tak sme si ešte vyšli do centra Bardejova - ktoré je presne také krásne ako sa to o tomto meste hovorí, je to pozostatok slávnehej histórie kráľovských miest z tejto oblasti a všetko je veľmi vkusne zrekonštruované. Určite nevynechajte výstup na kostolnú vežu baziliky sv Egídia (ak nemáte strach z výšok) a aj návšteva samotnej Baziliky je vďaka zaujímavým informáciách zážitkom aj pre deti.

Na kávu sme skočili do Chianti vine and coffee bar a urobili sme dobre :-) Ďalšia cesta viedla na Duklu , celá táto oblasť je venovaná spomienkam na prvú aj druhú svetovú vojnu. Dukla zohrala v oboch vojnách dôležitú úlohu. Vojna je téma pri ktorej sa občas rodičia dostávajú k “mudrovaniu”, pretože sa k  nej človek dostane väčšinou pri učení sa Dejepisu, prípadne nejakom dokumentárnom filme, ale na Dukle a v Údolí Smrti to bolo iné. Vďaka autentickému miestu a výbornému sprievodnému slovu všade kam sme prišli sa otázky od detí na nás valili nemuseli sme nič siliť. Duklu s vojenským múzeom aj s údolím smrti sme dali za približne 3,5 hodiny a najedli sa vo Svidníku - nasmeroval nás bilboard  popri ceste - názov reštaurácie Lokal Vermex Beer restaurant and pizza (na môj vkus zbytočne zložitý názov), ale inak bez výhrad - výborné jedlo, usmievavá obsluha, primeraná cena. Celkovo výlet v tejto oblasti predčil naše očakávania. Stále tam vidieť veľké rozdiely v službách, niekotré sú na vysokej úrovni, niekotré sa zastavili v 80-tych rokoch, ale všetky ktoré sme navštívili my, boli z tej prvej skupiny- určite aj preto, lebo sme mali výborných sprievodcov.

68 views0 comments

Recent Posts

See All

Tokaj