• peter

Levoča

Updated: Aug 29, 2020


Levoču sme poznali ako mesto, kde sa pravidelne koná púť na Mariánsku horu, ako kedysi slávne mesto s kráľovskými výsadami, mesto, v ktorom pôsobil Majster Pavol, a mesto, ktoré sa desiatky rokov spája so starostlivosťou o nevidiacich. Základný tábor sme si rozložili priamo na námestí v Hoteli u Leva a urobili sme dobre.

Hotel u Leva je veľmi útulný hotel s nadštarndardne priestrannými izbami a výbornou kuchyňou. Všetky podstatné informácie z pobytu v Spišskom múzeu aj v Chráme sv. Jakuba sú vo videu. Boli sme sa pozrieť aj v Dome Majstra Pavla. Ale toto boli zaujímavosti hlavne pre dospelých - deti treba na tieto návštevy skôr nadchýnať a je pravdou, že v podstate ich zaujal len príbeh o Levočskej bielej pani a svetový rekord - najväčší drevený gotický oltár na svete. Nepochybne ich ale potešilo, a to výrazne, Biokúpalisko v Levočskej Doline, kde si mohli zachytať ryby. Celý ten systém chytania je veľmi dobre pripravený - nemusíte mať žiadne predchádzajúce skúsenosti s rybárčením, nemusíte mať žiadne pomôcky. Ochotne vám všetko vysvetlia na mieste, požičajú všetko potrebné, dokonca aj suma za požičanie a vylovené ryby bola pre nás prekvapením: za tri pstruhy sme zaplatili 10 Eur. Vypitvané sme ich  odniesli do neďalekého hotela, kde nám ich upiekli a pripravili k tomu prílohu.

Ako zážitok spojený s obedom a pobytom v krásnom horskom prostredí sme to ohodnotili desiatimi hviezdičkami z desiatich možných.

Večer sme sa túlali po meste. Jeho starobylá časť nie je rozsiahla, takže nám to nezabralo mnoho času. Možno by som privítal, keby sa dalo poprechádzať po hradbách - obranný systém dvojitých hradieb, medzi ktorými bola kedysi vodná priekopa, by mohol byť tiež veľkou atrakciou tohto krásneho mesta. Na druhý deň sme vyrazili do Spišskej Belej.  Snáď to bolo aj naším nadšením pre vedu, ale Múzeum Jozefa Maximiliána Pecvala, o ktorom sme vedeli len základné informácie, nás ohromilo. Bol to jeden z najšikovnejších a najslávnejších vedcov, ktorí v 19. storočí pôsobili na našom území a, naozaj, tie pocity hrdosti, že medzi nami, Slovákmi, bola ďalšia taká významná osobnosť, v nás rezonovali ešte dlho. Múzeum prof. Pecvala je relatívne malé, ale veľmi zaujímavo riešené - technické typy si tam určite prídu na svoje. No a milovníci výtvarného umenia sa určite pokochajú v Kaštieli Strážky, kde sme sa zastavili cestou späť z Belej do Kežmarku. Časť svojho života tu totiž strávil jeden z najvýznamnejších maliarov tvoriacich na Slovensku, Ladislav Medňanský. Pobyt v Spišskej Belej vám môže spestriť aj v tamojší BikePark alebo cyklotrasa Spišská Belá - Tatranská Kotlina (asfaltka v dĺžke cca 9,5 km).

34 views0 comments

Recent Posts

See All

Tokaj