• peter

Prešov a okolie časť II.

Updated: Aug 29, 2020


Výlet do Fričoviec a okolia predčil naše očakávania. Priamo vo Fričovciach sme našli romantický kaštieľ s nádhernou záhradou a v tesnej blízkosti obce sme absolvovali výlety do Lačnovského kaňonu a jaskyne Zlá diera. Kaštieľ vo Fričovciach ponúka ubytovanie v kúrii aj priamo v kaštieli. Kúria je bežné kvalitné bývanie penziónového typu; v kaštieli je niekoľko apartmánov, v ktorých si predovšetkým dvojice môžu vychutnať romantiku ako vystrihnutú z príbehov Rosamunde Pilcherovej :-). Čerešňou na torte je prechádzka v blízkom parku.

Výnimočným zážitkom pre deti, ale aj pre nás dospelých bola návšteva jaskyne Zlá diera. Je to očividne srdcová záležitosť pána Košča, ktorý sa o ňu stará so svojím tímom. Výborný dojem od začiatku až do konca. Už prístup k jaskyni je veľmi pekne upravený. Po pár minútach chôdze sa dostanete do samotného centra areálu jaskyne s hojdačkami a prístreškami - jednoducho časťou, ktorá ponúka prívetivé prostredie pre turistov, ale je aj s praktickým zázemím pre jaskyniarov. Všetko podstatné je zachytené vo videu.

V jaskyni Zlá diera sme strávili predpoludnie, naobedovali sme sa v Kaštieli vo Fričovciach a popoludní sme vyrazili späť do Lačnova, z ktorého sme sa vydali smerom  na Lačnovský kaňon (cesta zhora nadol a späť). Do tejto prírodnej krásy sa dá dostať aj z Lipoviec - s menšími deťmi by som možno zvolil túto trasu (cesta zdola nahor a späť). Rozdiel je len v tom, či chcete šliapať do kopca na začiatku alebo na konci výletu. Mali sme trochu smolu, pretože sme sem prišli v suchom období, takže potôčik, čo tečie kaňonom, bol takmer vyschnutý. Viem si však predstaviť,  ako nádherne tu musí byť na jar :-)  Kaňon má približne 2 km a asi v strede sa môžete rozhodnúť, či si výlet spestríte ešte výstupom na Kamennú Babu - je to cca 40 minút navyše. Miesto je veľmi atraktívne aj pre deti, túra je pre ne vhodná - na záver to zhodnotili ako 5 hviezdičiek z 5 možných :-).


134 views0 comments

Recent Posts

See All

Tokaj