• peter

Oščadnica a tajomstvo kamenných gúľ

Updated: Nov 22, 2018


Na Kysuce sme sa vybrali v čase keď na Veľkej Rači ešte nebol sneh a už nebol ani čas na bicykle, ale aj napriek tomu sme odchádzali plní zážitkov . Ubytovali sme sa v Penzióne Jägermeister. Veľmi útulnom zariadení v ktorom bola vynikajúca kuchyňa a prevádzkar Dušan Ďurič, ktorý náš pobyt povýšil na zážitok. Je úžasné sa stretnúť s človekom ktorého jeho práca baví !

Prvou našou zastávkou boli MEGOŇKY - kamenné gule, ktoré sa nachádzajú v mestskej časti Milošová, v blízkosti hranice s obcou Mosty u Jablukova.  Nevysvetliteľný prírodný úkaz opradený tajomstvom a hlavne spojený s príjemnou prechádzkou po čerstvom vzduchu bol veľmi dobrým začiatkom výletného dňa. Je to svetový unikát, vyhlásený v roku 2003 za prírodnú pamiatku , deti boli trochu sklamané, pretože čakali minimálne 2O pekne usporiadaných gúľ , ale nakoniec to, že sme museli gule doslova hľadať pridalo na celkovom zážitku z miesta body navyše. 

Keďže sme na výlet trafili akurát štátny sviatok 17.november, všetky múzeá boli zatvorené a tak sme sa od  gúľ  “odgúľali” cca  2O km do Starej Bystrice, kde sme našli nádherne zrekonštruované námestie s množstvom zaujímavostí a dominantným Slovenským Orlojom. Zatancovali sme si na “čarovnej skale” povedali niečo o osobnostiach slovenských dejín, ktoré Orloj zdobia, zjedli sladkosti v neďalekej kaviarni a pozreli si pár minút “orlojového vystúpenia” aj s výkladom :-) V strojovni Orloja je výstavný priestor, v ktorom sa človek dozvie niekoľko zaujímavých a niekoľko politicky podfarbených informácií ale celkový dojem bol….úžasný. Naozaj je to nádherná turistická atrakcia, akých by malo byť v našej krajine čo najviac a každý samosprávny kraj by mal mať niekoľko takýchto ťahákov pre turistov. Cestou zo Starej Bystrice  sme dostali od najmenších obrovskú medailu - zahlásili že : Slovensko je nádherná krajina a takýto stroj nemajú určite ani v Amerike a mali by ho vidieť všetci ľudia na svete, lebo taká krása si to zaslúži. A celý čas špekulovali odkiaľ sa zjavili na Kysuciach také veľké gule. V internej búrlivej diskusii vyhrali …mimozemšťania :-)

Popoludní nám Dušan vyhrial kaďu a pri mínus troch stupňoch sme sa do nej vyzbrojení čiapkami vrhli a …lebedili a hodnotili výlet a … hľadali všetky hviezdne vozy :-)))

Kysuce sú plné tak ako celé severné Slovensko nádherných prírodných krás, ale človek tam nájde aj svetové unikáty, ktoré sú ťahákom pre turistov cestovateľov. 

219 views0 comments

Recent Posts

See All

Tokaj