• peter

Oščadnica a tajomstvo kamenných gúľ

Updated: Nov 22, 2018


Na Kysuce sme sa vybrali v čase keď na Veľkej Rači ešte nebol sneh a už nebol ani čas na bicykle, ale aj napriek tomu sme odchádzali plní zážitkov . Ubytovali sme sa v Penzióne Jägermeister. Veľmi útulnom zariadení v ktorom bola vynikajúca kuchyňa a prevádzkar Dušan Ďurič, ktorý náš pobyt povýšil na zážitok. Je úžasné sa stretnúť s človekom ktorého jeho práca baví !

Prvou našou zastávkou boli MEGOŇKY - kamenné gule, ktoré sa nachádzajú v mestskej časti Milošová, v blízkosti hranice s obcou Mosty u Jablukova.  Nevysvetliteľný prírodný úkaz opradený tajomstvom a hlavne spojený s príjemnou prechádzkou po čerstvom vzduchu bol veľmi dobrým začiatkom výletného dňa. Je to svetový unikát, vyhlásený v roku 2003 za prírodnú pamiatku , deti boli trochu sklamané, pretože čakali minimálne 2O pekne usporiadaných gúľ , ale nakoniec to, že sme museli gule doslova hľadať pridalo na celkovom zážitku z miesta body navyše. 

Keďže sme na výlet trafili akurát štátny sviatok 17.november, všetky múzeá boli zatvorené a tak sme sa od  gúľ  “odgúľali” cca  2O km do Starej Bystrice, kde sme našli nádherne zrekonštruované námestie s množstvom zaujímavostí a dominantným Slovenským Orlojom. Zatancovali sme si na “čarovnej skale” povedali niečo o osobnostiach slovenských dejín, ktoré Orloj zdobia, zjedli sladkosti v neďalekej kaviarni a pozreli si pár minút “orlojového vystúpenia” aj s výkladom :-) V strojovni Orloja je výstavný priestor, v ktorom sa človek dozvie niekoľko zaujímavých a niekoľko politicky podfarbených informácií ale celkový dojem bol….úžasný. Naozaj je to nádherná turistická atrakcia, akých by malo byť v našej krajine čo najviac a každý samosprávny kraj by mal mať niekoľko takýchto ťahákov pre turistov. Cestou zo Starej Bystrice  sme dostali od najmenších obrovskú medailu - zahlásili že : Slovensko je nádherná krajina a takýto stroj nemajú určite ani v Amerike a mali by ho vidieť všetci ľudia na svete, lebo taká krása si to zaslúži. A celý čas špekulovali odkiaľ sa zjavili na Kysuciach také veľké gule. V internej búrlivej diskusii vyhrali …mimozemšťania :-)

Popoludní nám Dušan vyhrial kaďu a pri mínus troch stupňoch sme sa do nej vyzbrojení čiapkami vrhli a …lebedili a hodnotili výlet a … hľadali všetky hviezdne vozy :-)))

Kysuce sú plné tak ako celé severné Slovensko nádherných prírodných krás, ale človek tam nájde aj svetové unikáty, ktoré sú ťahákom pre turistov cestovateľov. 

192 views

© s detmi na cestach

  • b-facebook