• peter

Pieniny

Updated: Aug 29, 2020


Zamagurie - to je ďalšia nádherná časť Slovenska, ktorú sme predstavili našim ratolestiam. Pieniny si pamätáme ešte z výletov s našimi rodičmi, keď sme splavovali rieku Dunajec. V súčasnosti je táto tajomná rieka síce niekedy preplnená plťami, ale vždy je to nezabudnuteľný zážitok. Najmä ak natrafíte na pltníka so zmyslom pre

humor :-) 

Pre staršie deti je na Dunajci zážitkom určite raft, na ktorom, keď má človek šťastie, stretne aj olympíjských víťazov z Ria -bratrancov Škantárovcov. 

Náš pobyt sprevádzalo upršané počasie, takže sme túto hlavnú atrakciu Pienin vynechali.  Vďaka tomu sme však videli iné zaujímavosti. 

Cestou na chodník v korunách stromov z Malej Frankovej nás očaril najmenši kostolík na Slovensku, o ktorom nám porozprával jeden z jeho tvorcov, p. Čarnogurský.  Zastavili sme sa tiež v múzeu Pieninského národného parku v Spišskej Starej Vsi, kde deti fascinovali informácie o motýľovi “smrtihlavovi “ odborne - Lišaj Smrtihlav - ktorý dokáže letieť rýchlosťou aj 50 km/hod., ale tiež rozprávanie o jaskynných medveďoch, ktoré žili v tunajších jaskyniach pred tisíckami rokov. Múzeum nájdete na hlavnej ceste v Spišskej Starej Vsi. Je to návšteva tak na hodinku, potom už treba počítať s mrnčaním (“Poďme uuuuuž”).  Zo Spišskej Starej Vsi sme sa presunuli do poľského prihraničného mesta Niedzica, pýšiaceho sa podmanivým stredovekým hradom. Táto pamiatka, pochádzajúca zo 14. storočia, je veľmi zaujímavou súčasťou aj našich dejín. Napríklad -podľa dohody z r. 1412 tam mali byť vyplatené poľskej korune peniaze, ktoré si vypožičal kráľ Žigmund, keď dával do zálohy 16 spišských miest. 

V blízkosti hradu vybudovaný zábavný park bol však pre naše deti väčším lákadlom. Dosýta sa v ňom vybláznili, pozreli si 7D kino a teenageri aj s rodičmi prebehli park miniatúr s maketami všetkých najkrajších hradov Oravy a Spiša. Človek si pri tých zmenšeninách Spišskej Kapituly alebo Oravského hradu uvedomí, aké jedinečné stavby, porovnateľné so svetovými unikátmi, máme na našom území. Po návšteve parku sme si pochutnali na miestnych špecialitách (pozor, bryndzové pirohy sú zároveň so špenátom)... :-)) 

Stánky so suvenírmi, strategicky umiestnené hneď pri parkovisku, sme “odľahčili” o magnetky, detský luk či vyšívané blúzky a naša “vyšantená veselá cháska” mohla spokojne zamieriť na Červený Kláštor. Tam deti najviac zaujal príbeh o mníchovi Cypriánovi - celé sme to poňali ako príbeh jeho života - tu spal, tu jedol, tu zostavoval herbár, tu sa modlil, tu vyrábal lietajúci stroj …

Podvečer nás príjemne unavených prichýlil rodinný Penzión Kaštieľ Hanus *** v Spišských Hanušovciach, v ktorom sme našli úžasnú rodinu Krempaských. Sú to hrdí Gorali, pracovití, ústretoví ľudia, ktorí v penzióne utvárajú hrejivú domácku atmosféru. Ponúkli nám čisté, voňavé priestranné izby, či apartmány a štýlové spoločné priestory kaštieľa zdobené dobovými predmetmi, umeleckými dielami a poľovníckymi trofejami. O tie najlepšie dojmy sa na dôvažok postarali vynikajúcim jedlom.Večer nás prekvapili špeciálnymi grilovanými steakmi, prvotriednej kvality, ktoré deti ohodnotili ako “delikatesy ”, a to sú skôr na sladké. 

Peter Krempaský, náš hlavný hostiteľ, je človek, ktorý pozná v okolí - ako sa hovorí - “každý strom” a bol naším skvelým sprievodcom. Všetky jeho tipy a nápady boli užitočné nič nepreháňal ani nedehonestoval a určite aj vďaka nemu bol náš pobyt v tomto kraji bez jedinej chybičky.

Na záver pripajam ešte pohľad turistického sprievodcu z Izraela, ktorý hľadal na Slovensku a v okolitých krajinách zaujímavé miesta pre izraelských turistov:  tento pán bol pobytom na Spiši nadšený. Gastronómiu ospieval do nebies, rovnako aj kvalitu ubytovania. Mínusom Slovenska je podľa neho slabšia  jazyková vybavenosť a ťažký prístup do jaskýň - kam sa starší turisti nedostanú. 


464 views0 comments

Recent Posts

See All

Tokaj