• peter

Zvolen a okolie

Updated: Aug 29, 2020


Vo Zvolene a okolí sme strávili jeden krásny májový víkend. Zvolen je študentské mestečko - vďaka Technickej univerzite je tam množstvo mladých ľudí zanietených pre prírodu. Bolo to aj naše študentské mesto, ale za tých viac ako 20 rokov, čo sme tam neboli, sa veľmi zmenilo. Má pekné námestie, dá sa tam posedieť v kaviarničkách no a deťom sme chceli ukázať aj niektoré známejšie historické zaujímavosti, ktoré sa spájajú s touto časťou Slovenska:

Pustý hrad - jeden z najväčších hradných komplexov na našom území, Zvolenský zámok, Očovú – rodisko Mateja Bela a miesto, z ktorého vzišla slávna skupina leteckých akrobatov „Očovskí Bačovia“, ale aj niečo navyše, keďže vďaka kamarátom lesníkom sme sa dozvedeli o nových objavoch, odhalených leteckým skenovaním Slovenska. Tieto LIDAROVE skeny totiž odkryli aj historicky významné valy a ďalšie časti slovenského

„Čínskeho múru“, o ktorom sa vo svojich prácach zmieňoval aj Andrej Kmeť. Veď možno vďaka tomuto výletu v nich prebudíme nadšenie pre archeológiu!!! Neprebudili sme (aspoň zatiaľ), ale poďme pekne po poriadku.

V Očovej je pamätník Mateja Bela pri pekne zrekonštruovanej škole. Do múzea sme sa však nedostali, keďže sme sa spamätali neskoro a v piatok večer ani v sobotu ráno nám už nikto nebral telefón. Nakoniec bolo dobre, že to takto dopadlo, lebo naše nadšenie z úžasného života Mateja Bela, ktorý bol vo svojom čase v Uhorsku aj v Európe vo svojich kruhoch takou uznávanou celebritou ako možno Peter Sagan alebo Petra Vlhová v športe, naše deti nezdieľali. Zaujímavejší ako Bel boli hojdačky tesne pod sochou.

O čo menej ich zaujal uhorský polyhistor, o to väčšie nadšenie vypuklo na očovskom letisku, kde sme náhodou naďabili na výhliadkové lety, a to teda bola paráda. Vo videu si môžete pozrieť všetko, čo sme videli. Cena 30-minútového letu vyjde pre troch ludí, ktorí sa zmestia do malého lietadla, na cca 150 Eur.

Popoludní sme mali dohodnuté stretnutie s Dr. Jánom Beljakom. Je to najväčší odborník na Pustý hrad. Má toľko informácií o Zvolene, o Pustom hrade a o ďalších zaujímavých objektoch v okolí, že vybrať z toho niečo na 3-4 minúty bola asi najťažšia misia toho dňa. Archeológovia majú iné videnie reality, ako bežní ľudia. Tam, kde ja vidím kopu zeme, vidí archeológ .... niekedy tiež kopu zeme, ale niekedy aj historicky významný archeologický objav. A takým sú aj obranné valy pri Zvolene, ktoré boli súčasťou slávnej cesty VIA MAGNA.

Priznám sa, že po lietaní, Pustom hrade a valoch som nepredpokladal, že niečo ešte deti ohúri, ale mýlil som sa! Areál Športcentra EKOMA s ovečkami, kozami, obrovským šachom, bunkrom, drevenou loďou či rybníkom bol pre naše ratolesti veľmi veľkou atrakciou. V Ekome sa treba pripraviť na to, že ste v prírode. To znamená, že internet a kvalitný signál telefónu tu nenájdete. Ale je tu chatová atmosféra so všetkým, čo taká chata ponúka: miestom na grilovanie a opekanie, praskajúcim drevom v horiacom krbe, výborným domáckym jedlom...Je to kúsok raja, v ktorom sa deti vyjašia a dospelí si môžu na chvíľku odfúknuť alebo zašportovať, pokochať sa prírodnou scenériou. Milým prekvapením bolo veľké bowlingové centrum s 8 dráhami.


84 views0 comments

Recent Posts

See All

Tokaj