• peter

Mengusovce a Lučivná v zime

Updated: Aug 29, 2020


Keď si človek vyberá destinácie svojej budúcej dovolenky alebo výletu, asi málokomu napadne táto podtatranská dedina - my sme sa tam vybrali na začiatku roku 2019 a...urobili sme dobre :-) 

Ubytovali sme sa sa v penzióne U Karola, o ktorý sa stará rodina Šoltísovcov - je to rodinný príjemný nenápadný penzión, v ktorom sme ale vďaka srdečnému prístupu zažili čarovné a neopakovateľné chvíle.

Jeden z pamätníkov Mengusoviec, pán Skokan to  na konci nádherného večera zhrnul vetou, ktorá nás veľmi dojala: "Dostali sme v tomto našom nádhernom kraji úžasný dar, dostali sme ho od našich rodičov a našou povinnosťou je  posunúť ho ďalej a sme šťastní, že je tento náš dar ešte stále príťažlivý a zaujímavý aj pre Vás-mladých. 

Rozprával o zvykoch, tradíciách - ľudovej zábave, o pesničkách, tanci, ktorý je jedinečný na každom mieste v našej krásnej krajine. A som veľmi rád, že sme ho v plnej kráse mohli na tejto našej ceste ukázať aj našim deťom.

Celý pobyt pod Tatrami bol relatívne krátky, ale plný zážitkov. Učarovalo nám nadšenie miestneho starostu, Jána Šoltísa, pre bežecké lyžovanie - miestne bežecké trate využívalo množstvo turistov - videli sme autá zo Spišskej Novej Vsi, Nitry, Kežmarku, Bratislavy, Senca Liptovského Mikuláša a samozrejme množstvo domácich z okresu Poprad.

Svahy v Lopušnej doline a v Lučivnej boli  upravené a za rozumné ceny. Samozrejme boli sme tam v čase najväčšieho tatranského návalu, takže sme si museli postáť v radoch, ale aj napriek tomu sme vždy nalyžovali aj s tými najmenšími okolo 15 km. 

Vrcholom celého pobytu bol kultúrny program "Kúdeľná izba" v Batizovciach. Už 12 rokov sa miestni nadšenci a ochotníci snažia priblížiť atmosféru dedinských zimných  večerov návštevníkom tohto podujatia a robia to úžasne. Vtipne, poučne, herecky a spevácky takmer dokonale!

Opäť sme mali šťastie na milých a srdečných ľudí, vďaka ktorým sa naše zážitky z ciest obohatili o nové skvosty. 

150 views0 comments

Recent Posts

See All

Tokaj