• peter

pozorovanie hviezdnej oblohy

Začali nám jarné prázdniny. Tento rok východniari dostali toto privilégium ako prví. A čo s deťmi cez prázdniny? My sme sa rozhodli, že využijeme ešte sneh a pôjdeme si zalyžovať. Okrem toho sme vymysleli aj netradičný výlet.

Počul som, že blízko nás je malá hvezdáreň, kde sa dá v noci prespať a pozorovať hviezdnu oblohu. Nebolo mi viac treba. Hneď som sa pustil do hľadania na internete. Našiel som kontakty, napísal e-mail a čakal na odpoveď. http://www.osveta.sk/astronomia

Našťastie pre nás, bol termín cez jarné prázdniny voľný. A tak sme vyrazili za nočným dobrodružstvom!

Do Roztokov sme dorazili tesne pred štvrtou. Aby nám čas skôr ubehol, rozhodli sme sa pre prechádzku po okolí. Na pobavenie detského osadenstva sme pribalili niekoľko kúskov potravy pre vtáčiky, ktorú deti rozvešali po stromoch popri ceste. Prechádzka do dediny a späť k hvezdárni nám prospela. Po nej nás čakala večera a nekonečné množstvo otázok, kedy už konečne budeme pozorovať hviezdy. Tesne pred siedmou zavolal deti ujo astronóm, aby sa pripravili. Okamžite sa prezliekli a čakali pred kupolou hvezdárne. 

Informácie o hviezdach hltali s otvorenými ústami. Aj napriek zime vydržali, pokiaľ ďalekohľad zamieril na oblohu a objavili sa v ňom prvé hviezdy. Oli sa hneď prihlásil na astronomickú súťaž a už vie, čo bude chcieť od Ježiška pod stromček. Samozrejme hvezdársky ďalekohľad. Aby mohol hviezdy pozorovať z našej terasy. Nakoniec vydržal pri pozorovaní najdlhšie. Vôbec mu nevadilo, že sme von a je zima. Obsluhoval ďalekohľady, hľadal hviezdy a snažil sa objaviť nejakú planétu, ktorú by mohol pomenovať. Okrem kráterov na mesiaci, videl aj hviezdnu hmlovinu v súhvezdí Orion, pozrel si hviezdy v súhvezdí Býka a nejaké dvojhviezdy.  Vymrznutý a šťastný sa pred desiatou vypýtal do chaty. Vraj mu už bola naozaj zima :)

Ešte dlho každému rozprával, čo sa mu podarilo vidieť a bol šťastný.

Ráno žiadne dieťa nechcelo odísť z tohto miesta. Rozhodli sa, že sem budú chodiť častejšie. Krajší začiatok jarných prázdnin sme si ani nevedeli predstaviť :)

A keďže sa deťom naozaj páčilo, nechali vo hvezdárni na pamiatku takúto hviezdičku :

Hviezda pre hvezráreň v Roztokoch :)

48 views0 comments

Recent Posts

See All