• peter

pri prameni Hrona

Cestu z Hrušova do Zborova sme sa rozhodli absolvovať naprieč Slovenskom. Nie po diaľnici, ani južnou trasou cez Košice, ale pekne z juhu na sever. Cez všetky kopce, ktoré u nás máme. Nijako sme sa neponáhľali. Veď cesta podľa navigácie mala trvať takmer štyri hodiny. A keďže my sa veľmi radi túlame, tak sme si naplánovali aj zastávky. Obe pri Telgárte. Prvú pri viadukte a druhú pri prameni Hrona. Cestou sme sa kochali krásou našej krajiny. Vybrali sme sa cez Tisovec, Hnúšťu, Muráň, Telgárt, Spišskú Novú Ves, Prešov až do Zborova. Prešli sme cez Národný park Nízke Tatry, Muránsku planinu a Slovenský raj. Ale poďme pekne k našej prvej zastávke.

Telgártska slučka patrí medzi najnáročnejšie železničné technické diela na Slovensku. Vybudovali ju v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia. Samotný Chamrošský viadukt má výšku 18 metrov a prekonáva vzdialenosť 114 metrov. Určite sa oplatí na ceste horehroním pri ňom zastaviť. Hlavne, ak máte deti posadnuté vlakmi tak, ako my.

viac info o telgártskej slučke:

http://ciernediery.sk/telgartska-slucka/

Keby vám nestačil Chamrošský viadukt, na tejto trati je aj Telgártsky viadukt. Ten je o niečo vyšší a o niečo kratší.

Nuž a k prameňu hrona je to od viaduktu naozaj len kúsok. Ako hovorí porekadlo. "Čo by si kameňom dohodil." A nezastaviť sa, by bola naozaj hlúposť. Veď my sa na cestách nikdy neponáhľame. Z hlavnej cesty, legendárnej slovenskej route 66 - http://slovenskaroute66.sk/sk/route66/map , je to malá odbočka. Prameň určite neminiete.

Príjemné prostredie s posedením a malý domček, odkiaľ Hron vyviera, ponúka krásny prírodnú scenériu. Nič nepokazíte tým, keď sa tu zastavíte. Dokonca sme si tu odlovili jednu kešku a získali sme suvenír. Hron pramení v nadmorskej výške 980 m.n.m a má dĺžku 298km. V posede pri prameni nájdete aj schránku s básničkou o Hrone. My sme si jednu odtiaľ zobrali a deti si ju cestou čítali. Prázdniny sa nám ešte len začali a my už zbierame prvé dobrodružstvá. Samozrejme sa tešíme aj na tie, ktoré nás ešte len čakajú.


Týmto výletom sme ukončili dovolenku v Chorvátsku. Lebo nielen pri mori je deťom dobre. Aj dom sa je na čo pozerať :)

25 views0 comments

Recent Posts

See All