• peter

Regetovská divočina a Čergov

Po Vianočných sviatkoch sme doma usúdili, že by nezaškodilo, keby sa deti trošku poprechádzalia po prírode. Predsa len, online výuka trvala dva mesiace, celý december sme boli zavretí doma a už sa to pomaly začalo prejavovať. Tak sme sa rozhodli urobiť tomu rázny koniec. Dohodli sme sa, že vždy, keď to pôjde, vyberieme sa niekde na krátku túru. Nebolo tak inak ani druhú tohoročnú sobotu. Zbalili sme teplý čaj, vodu a niečo na prehryznutie, teplo sa obliekli a hybaj ho na výlet. Na prvý krát nie ďaleko. Regetovka je bývalé lyžiarské stredisko. Malá osada, neďaleko Bardejova, ponúka mnoho možností nielen na zimné, ale aj letné vyžitie. Keďže vleky zatiaľ nefungujú a na bežky ešte nie je dosť snehu, vybrali sme sa na krátky náučný okruh okolo rašeliniska.

Regetovské rašelinisko je prírodná rezervácia, ktorú na tomto území vyhlásili za národnú prírodnú rezerváciu v roku 1979. Nenáročný okruh má asi 5 kilometrov. Prechádzku sme si sprájemňovali sledovaním stôp v snehu, počúvaním vtákov a pri posede sme sa občerstvili. Dokonca sa nám podarilo nájsť aj tri oriešky. Možno boli odložené pre Popolušku :) Na konci našej púte sme sa pokochali pohľadom na zamŕzajúce jazero. Po príjemnej prechádzke nás čakala cesta domov a praskot ohňa v krbe zavŕšil krásny deň.

Po tejto sobotnej rozcvičke sme sa rozhodli, že na nedeľu by sme mohli skúsiť niečo náročnejšie. Dohoda padla na vrch Čergov. Z domu sme šli autom do obce Hertník a odtiaľ po zelenej turistickej trase až k chate v sedle pod Čergovom. Cesta bola značená celkom dobre. Len na úvode sme sa trošku motkali. Spodná časť zelenej trasy bola dosť rozbitá lesnými mechanizmami, ktoré tu sťahovali z lesa drevo. Miestami mali hlavne deti problém kráčať po zamrznutej, rozbitej ceste. No čím vyššie sme stúpali, tým lepšia bola cesta. A hlavne, začal nám pod nohami krásne vŕzgať sneh. Cesta k chate podľa mapy mala trvať dve a pol hodiny. Asi toľko sme aj naozaj kráčali. Pri chate sme sa trochu občerstvili teplým čajom a malou sladkostienkou. Po občerstvení sme pokračovali po červenej až na vrchol Čergova. Asi po dvadsiatich minútach sme tam boli. Cestou sme už stretávali aj bežkárov, ktorí si užívali zamrznutý sneh. Na vrchole nás čakalo krásne slnečné počasie, ako stvorené na fotky.

Teplé slnečné lúče sme využili na posilnenie. Doma sme si pripravili chlieb na doplnenie energie a teplý čaj tiež potešil. Skôr, ako sme zachladli, sme sa pobrali ďalej. Pokračovali sme po červenej. Najskôr po hrebeni a potom sme z nebo zišli. Prešli sme krásnu planin, za ktorou nás čakal ešte jeden kopec a odbočka na žltú turistickú cestu. Po nej sme sa po asi hodine dostali späť do Hertníka. Celá naša túra trvala päť hodín. Prekvapilo nás, že turistickú trasu využíva málo ľudí. Na našom putovaní sme ich okrem pár bežkárov naozaj veľa nestretli. Väčšina využíva na prístup k chate pod Čergovom asfaltovú cestu, určenú na zásobovanie. A tak sme sa lesom túlali úplne sami.

30 views0 comments

Recent Posts

See All