• peter

ROHUĽA

Po Vianočných sviatkoch sme usúdili, že ani nám, ani deťom malá prechádzka neuškodí. Predsalen, pohybu bolo menej a vylihovania viac. Tak som pozrel mapu a zistil, čo sme v okolí ešte nevideli. Aby mal náš výlet aj nejaký ”cieľ”, hľadal som rozhľadne v okolí. Počasie sľubovalo nádherné výhľady. Našiel som dve rozhľadne aj s útulňami - Rohuľa a Čiernu horu. Obe stoja na vrchoch s rovnakým názvom na severovýchode Slovenska, blízko pri Svidníku. Zvážil som naše možnosti a rozhodol som sa pre jednoduchšiu cestu. Výlet na Rohuľu sa mohol začať. Zbalili sme vodu, teplý čaj a niečo pod zub. V Nižnom Orlíku sme odbočili na neupravenú cestu krížom cez kopec do Vyšnej Jedľovej. Odtiaľ sme pokračovali autom až do Belejoviec. Zaparkovali sme pri infopointe. Zobrali ruksaky, Oli si vyskúšal svoj úplne nový, nastavili palice a vydali sme sa po modrej značke. Cestička bola veľmi príjemná. Pokojným krokom sme na vrchol dorazili ani nie do hodinky. Vrch Rohuľa/595,6m.n.m/ sa nachádza v Ondavskej vrchovine v Nízkych Beskydách, severne od mesta Svidník. Slniečko príjemne hrialo, no v časti, keď sme zabočili do lesa sa zima neúprosne prihlásila a mráz prenikal aj do teplých rukavíc.

Na vrchole nás čakalo prekvapenie. Z rozhľadne sme našli len štyri betónové základy na oporné stĺpy. Pozreli sme si teda útulňu, osviežili sa teplým čajom a zjedli provizórny obed. Deti sa chvíľu hojdali na hojdačke, no keď im začala byť zima, rozhodli sme sa pre návrat. Cestou dolu sme sa zastavili aj pri prameni, ktorý je tesne pod vrcholom. Keď sme sa dostali z lesa na čistinku, na protiľahlom kopci som zbadal nejakú zver. Deti rýchlo vytiahli ďalekohľad a snažili sme sa zistiť, čo sa to tam vyhrieva v posledných lúčoch slnka.

Po chvíli sme identifikovali dve líšky, ktoré posedávali na lúke a sem tam sa ponaháňali. Potešení pohľadom na ne sme zišli k autu a pobrali sa domov.

Výlet sme si užili. Škoda len, že výhliadka na vrchu Rohuľa už nestojí. Mohol to byť zaujímavý pohľad v posledných slnečných lúčoch toho dňa.

22 views0 comments

Recent Posts

See All