• peter

Slovenské opálové bane


Málo kto vie, že na Slovensku máme opálove bane. Málo kto vie, že opál sa ťaží iba na Slovensku, v Mexiku a Austrálii. Málo kto vie, že Slovenský opál je najkvalitnejší. Málo kto vie, že do opálových baní si môže spraviť výlet. Málo kto vie, že je to miesto, kde môže zobrať aj deti. Ja som tie svoje zobral. Prežili sme naozaj nádherný deň a veľa sme sa toho dozvedeli. Napríklad ako vzniká vzácny opál, videli sme spiaceho netopiera, ochutnali limonit a vypočuli si legendu o víle Libanke.

Slovenské opálové bane boli známe po celom svete už od konca 16. storočia. Slovenský opál si obľúbila rodina cisára Napoleóna. Cisárovna Jozefína nosila najslávnejší opál nazývaný "Oheň trójsky". Najväčší opál "Harlekýn" našli v roku 1775 a bol ohodnotený na 700 tisíc holandských guldenov. Dnes je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni.

Slovenské opálové bane boli až do objavenia nálezísk v Mexiku a Austrálii v 19. storočí jedinou lokalitou na svete, kde sa ťažil opál. Ak budete mať cestu okolo Prešova, určite sa zastavte. Nezabudnite však na dobré oblečenie. Teplota v bani celoročne nevystúpi nad osem stupňov!

Viac o opále a histórii jeho ťažby na Slovensku nájdete tu :

https://www.opalovebane.com

© s detmi na cestach

  • b-facebook