• peter

Tokaj

Pri spoznávaní Slovenska sme často počúvali o Tokaji ako o krásnom kraji, ktorý sa nachádza v juhovýchodnej časti Slovenska ale tá cesta tam to nás odrádzalo a pravdu povediac cesta ak ide človek zo západnej časti krajiny je naozaj dlhá, ale stojí to za to!

Ak by som býval bližšie určite som tam pravidelne predovšetkým pre spojenie aktívneho pohybu a relaxu. Sadnúť si na bicykel a premávať sa po cestách v okolí vinohradov je pre mňa jedna z najlepších aktivít, ktoré  svojmu telu môžem dopriať. Našťastie naše deti nie sú lekváre, pre ktorých bicykel nie je nepriateľom , takže mierne zvlnený terén je pre ne tiež konzumovateľná vec. 

V samotnom Tokaji je niekoľko miest, kde si môžete založiť tkzv. základný tábor odkiaľ vyrážate na výlety a výletíky no a my sme si zvolili vinárstvo Macík v Malej Tŕni. Tam sme si objednali aj bicykle. Prenájom bicykla na deň stojí od 10-15 Eur. Elektrobike sa dá prenajať za 20 EUR za deň. aby bola úplna pohoda určite ebike odporúčam pre tých ktorí pravidelne nebicyklujú. Ono neplatí, že s ebikom človek vobec nešportuje - športuje, ale s malou záťažou.  Z malej tŕne sa dá abolvovať kratučký výlet na vyhliadkovú vežu v tvare suda, ktorá je naozaj krásnym architektonickým dielom, nečudo že bola v roku 2015 vyhlásená za stavu roka -respektíve získala cenu verejnosti v tejto ankete. 

Je tam krásny výhľad na celé územie tokajských viníc a pre deti je tam malé ihrisko, je to miesto na prvú krátku prestávku. Druhú sme si urobili v reštaurácii Zlatá Putňa vo Viničkách - to bol vynikajúci typ ktorý sme dostali u Macíka . Vynikajúce jedlo , ale keďže je to vychýrená reštaurácia v okolí môže sa Vám stať,že bude plná. Mimochodom Vo Vyničkách si môžete naplánovať celodenný výlet loďou do šárošpataku po Bodrogu v šárošpataku je možné navštíviť miestny hrad, alebo sa môžete zviesť až do mestečka Tokaj, kde sa  rieka Bodrog vlieva do Tisy na loď si môžete zobrať aj bicykle, cesta stojí 15 Eur pre dospelých a 10 Eur pre deti do 12 rokov .

Tretiu zastávku sme si nakoniec zvolili v najnižšie položenom mieste na Slovensku v Kline nad Bodrogom , kde sa nachádza žulový obelisk, na ktorom je uvedená nadmorská výška 94,3 m n. m. Všade navôkol je  vzácna mokradná a močiarnou vegetáciou Ak si chcete dokonale vychutnať toto miesto určite odporúčam obdobie bez komárov , my sme tam boli počas krásneho slnečného dňa a keď sme boli na slniečku , tak sme mali pokoj, ale hneď ako sme zašli do tieňa začalo bodnie -  no a miestni obyvatelia nás upozornili aj na daždivé obdobia, pretože počas tých jsú okolité lúky podmáčané a prístup k obelisku aj k rieke je obmedzený ,   blízučko pri obelisku je aj  rannogotický jednoloďový kostolík sv Joachyma a ANNY. To len pre zaujímavosť prakticky tam uvidíte z neho veľmi málo , keď nakuknete cez zamrežované dvere dovnútra. 

Ďalšou zastávkou na našej cyklojazde po Tokaji boli miestne tufové pivnice. Tie sú veľmi zaujímavé aj pére dospelých aj pre deti, majú totiž bohatú históriu a sú opradené zaujímavými príbehmi pivnice kedysi vykopali miestni obyvatelia v období tatárskych útokov. Množstvo odbočiek tvorí akýsi labyrint, ktorý počas vojen slúžil aj ako úkryt pred nepriateľmi.Vo Veľkej Tŕni sa nachádza až 33 portálov, ktoré ukrývajú sieť pivníc. Ak by sme ich dĺžku zrátali dohromady , dostali by sme chodbu  dlhú približne 2,5 kilometra. Posledný portál sa začal kopať pred 30 rokmi, ale Ďalšie vyhlbovanie a kopanie bolo onedlho zakázané, keďže portály boli vyhlásené za národné kultúrne pamiatky.

Všade sa stretnete s ušľachtilou plasňou, ktorá je špecifická pre túto oblasť a taká dôležitá pri zrení vína, celoročná teplota vyrovnaná 9-11 stupňov s 90 % vlhkosťou.

V malej Tŕni majú ešte jednu zaujímavosť a síce rozprávkový les, je to výmysel miestnych nadšencov, ktorý s rôznych odpadov ktoré našli v lese vyrobili zaujímavé rozprávkové zastávky , pri ktorých sa dá zabaviť, zacvičiť si zahrať hry. Rovnako pozor na komáre. Rozprávkový les je v lese, takže tieň je tam takmer vždy, keď je teda obdobie ktoré komárom praje -. veľmi rýchlo Vám tento hmyz ukáže kto je v lese pánom . 

Celý tokaj je pre jedno čarovné miesto - nie je takých miest na svete veľa, v ktorých možno dopestovať hrozno na výrobu prírodne sladkých vín tokaj je jedným z 5 takýchto miest. Je to jednoducho výnomočné miesto kam sa určite ešte pri našich potulkách po Slovensku vrátime .

112 views0 comments

Recent Posts

See All