• peter

V metropole východu

Updated: Feb 18, 2019

Po rodinnej rade sme sa dohodli, že každý, kto býva na východe a má blízko do Košíc by aspoň raz mal vidieť Košický zlatý poklad. Našli sme vhodný dátum a vyrazili do metropoly východu.

Naša prvá návšteva viedla priamo k pokladu. Veď kto by ho nechcel vidieť? Okrem pohľadu na vyše dve tisíc mincí sme sa o ňom i čosi dozvedeli. Napríklad to, že ho objavili robotníci pri rekonštrukcii budovy na Hlavnej ulici číslo 68, presne 24.augusta 1935.  Našli ho v medenej nádobe a tvorí ho 2920 mincí z rôznych krajín a dokonca je tam aj jedna zlatá renesančná reťaz, za ktorú by sa nehanbil ani dnes žiaden rapper!

Osud pokladu bol zaujímavý. Najskôr ho chceli rozpredať robotníci, ktorí ho našli. Ich zámer však niekto prezradil a tak smeroval do Generálnej finančnej pokladnice v Bratislave. Odtiaľ neskôr do Ústrednej štátnej pokladnice v Prahe. Počas druhej svetovej vojny sa oň zaujímalo niekoľko štátov a tak ho ukryli na dvoch dobre utajovaných miestach mimo Prahu. Do Košíc sa opäť vrátil na výstavu v roku 1956 a potom v roku 1967.

Ak ho chcete vidieť, musíte prejsť parádnou trezorovou bránou. A potom sa už môžete kochať :)

Po prehliadke pokladu boli deti hladné a tak sme sa vydali na obed podľa ich výberu. Skončili sme samozrejme vo fast foode. Po "dobrom" obede pokračovala naša prehliadka výstav v Košiciach. Veľmi sme chceli stihnúť posledné dni výstavy Klamárium v Kulturparku. A keďže deti neboli ani tam, opäť sme videli niečo nové. Namierili sme si to do budovy BRAVO a nechali sme sa klamať zrakom.

Potešilo nás, že sem previezli aj výstavu o búrkach z bratislavskej Bibiany. Veľmi radi sme tam chodili, lebo ich výstavy sú pre deti ako stvorené. Interaktívne a plné objavov a dobrodružstiev.

Strávili sme prezeraním expozícii celý deň. Nakoniec sme spolu s maminkou potrebovali šálku dobrej kávy a nezabudli sme sa zastaviť aj v kníhkupectve. Lebo knihy máme radi. Oli aj Dorka si vybrali niečo na čítanie a príjemný výlet do metropoly východu sme ukončili. Zrakom oklamaní, nie však sklamaní :)  K dobrej nálade nám prispelo aj nádherné februárové počasie. Celý deň na nás krásne svietilo slniečko, ktoré príjemne hrialo.

Košice toho ponúkajú veľa. Stačí si vybrať. Určite sa tam vrátime a pozrieme aj iné zaujímavé miesta.

36 views0 comments

Recent Posts

See All