• peter

Vinianské jazero

Popri návšteve Zemplínskej Šíravy sme si jeden deň vyčlenili na fakultatívne výlety po okolí, v rámci dňa sme stihli tri miesta Viniansky Hrad, Vinianske jazero a Ranč Klokočina.  O Vinianskom hrade sme  počuli veľa pozitívnych informácií , hrad už niekoľko rokov rekonštruujú , snažia sa tam prilákať turistov a je to naozaj veľmi pekné miesto , ktoré sa dá spojiť s ľahkou turistikou.

Navigáciu sme si nastavili na Obec Vinné , no a v stred obce nás už navigovali  tabule, alebo Vás navigujú domáci  ako sa dostanete k parkovisku pod Vinianskym Hradom. Tam sme zaplatili jedno euro parkovné a vybrali sme sa preskúmať túto časť kraja sveta. Mimochodom na parkovisku sme sa stretli s veľmi milým pánom - bol žoviálny ale nebol dotieravý , presne nám padol vhod na úvod výletu, ako kebby sme sa ráno občerstvili človečinou. 

Dokonca sme si zabudli kúpiť vodu , tak nás poslal do svojho domu aby sme si načapovali , že sa to stáva bežne výletníkom a že tam má pripravené plastové fľaše na tento účel, len nesmieme tú plastovú fľašu zabudnúť v lese - no tak to by nás ani nenapadlo. Čo bolo pre mńa ďalšie nádherné zistenie ,keď nám povedal, že kultúra sa zlepšila za posledné roky im  už ľudia nehádžu odpadky do lesa, dokonca sa x-krát stalo, že doniesli z výletu nejaký starý plastový obal ktorý tam našli a hodili ho do koša,ktorý tam je na tento účel určený. Jednoducho s dobrým pocitom sme začali šliapať ku hradu  Hrad bol postavený na sopečnej kryhe na južných výbežkoch Vihorlatských vrchov v nadmorskej výške 325,3 m n. m. To prevýšenie pri výšľape nie je veľké okolo 200 m takže na hrad je to nenáročná túra slúžil ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska a  je odtiaľ pekný výhľad na Východoslovenskú nížinu, mesto Michalovce a Zemplínsku šíravu. Našli sme tam okrem iného aj staroveký výťah, ktorý zostrojili miestni remeselníci, čo bol veľmi dobrý nápad- keď totiž človek cestuje , potrebuje nejakú výnimočnosť, atrakciu, príbeh a pri tom výťahu sme strávili chvíle pri ktorých sa detská predstavivosť naštartovala na 100 %. Z hradu je to len kúsok k vinoanskemu jazeru , ktoré je maličké ale veľmi príjemné na kúpanie. 

Kedysi volali miestni toto územie MALÉ BLATO, lebo tu bola močaristá pôda nevhodná na poľnohospodárstvo. V19 storočí tu dali Stárayovci vybudovať rybník , do ktrorého sa vlievala voda z Vinianskeho potoka no a názov Vinianske Jazero mu dal Český geograf a kartograf Karel Kuchař tktorý rybník v roku 1932 nesprávne zaradil medzi „reliktné jazerá prirodzené hradené“, a  nesprávne ho pomenoval ako „Jazero Vinná” a tento názov sa potom iba máličko pozmenil na Vinianske Jazero. Pri jaezre je niekoľko možností na občerstvenie , miestni nám odporúčali Hotel Vinay, ale nemali sme veľa času, tak sme využili opäť rýchle občerstvenie, ktoré bolo fajn dokonca nám tam urobili aj šalát a bol umytý neškrípala nám zemina medzi zubami , zelenina čerstvá. Deti zase potešili langoše . Celkovo na nás Vinianske jazero urobilo dobrý dojem.  No a cestou v vinanskeho jazera sme sľubili ešte deťom, že sa povozia na koníkoch. Dali sme si do navigácie Ranč Klokočina a o pár minút sme sa už nachádzali vo veľmi vkusne upravených priestoroch ranča, ktorý bol pre nás  ďalším veľmi príjemným prekvapením v kraji sveta pri Zemplínskej šírave, deti sa povozili na koníkovi, my sme si zatiaľ dali dobrú kávu, potom sme sa poprechádzali po areály a pozreli si malú zoo, večerné kŕmenie - vyhladkali psy, mačky, koníky, prasiatka, lamy,  všetko čo bolo k dispozíci. Keď deti hodnotili výlet tak Ranč Klokočina figuroval u každého na prvom mieste.  Dobrá rada: Keď pôjdete na Viniansky hrad v lete,  určite si zoberte niečo na komáre. V lese je ich neúrekom , nezabudnite na vodu a na Ranč klokočina sa objednajte dopredu, keď sa na Vás pripravia, budete mať o to krajší zážitok. Na Vinianske jazero si pokojne vyčlente aj viac dní - je tam plytká voda, pozvoľný  vstup, miesto je pre deti určite vhodné. 

Veľa pekných chvíľ s deťmi na cestách! 

11 views0 comments

Recent Posts

See All

Tokaj