• peter

Zejmarská roklina a Palcmanská Maša

Updated: Jul 3, 2021


Do slovenského raja sme sa chystali už minulý rok, keď sme prechádzali severo-východ Slovenska, ale nakoniec nám to z časových dôvodov nevyšlo, tak sme si túto nádhernú časť našej krajiny nechali na začiatok leta 2020. V tomto prípade sme si vybrali kombináciu turistika, kúpanie, ktorá sa nám veľmi osvedčila pri výletoch. Východiskovým bodom na výlety v Gemeri bola pre nás Rožňava. Pre mňa milé prekvapenie, čo sa týka gastronómie v meste sme našli 4 reštaurácie, v ktorej sme si pochutnali Castello, Pizzeria, Paprika a 100PBar- všetko na námestí Baníkov alebo veľmi blízko námestia. Rožňava „žije“ v piatok a v sobotu v podnikoch, ale cez týždeň je v nich prázdno. Tak to bolo pred cca 25 rokmi, keď som tu strávil 2 roky života a takto som to odpozoroval aj počas týchto dní.

Ubytovali sme sa v Penzióne Luxury- fajn čisté ubytovanie (Len hracia fontána pred penziónom by mohla začať hrať ráno o pol hodinku neskôr ako v súčasnosti začína :-))

Pre deti sme vymysleli na úvod Slovenský raj kombináciu turistika - Zejmarská roklina a Palcmanská Maša.

Zejmarská roklina je veľmi príjemná túra ktorú zvládol aj najmladší člen našej výpravy 8 ročná dorka úplne bez problémov . To že je pomerne jednoduchá, neznamená ale, že nie je príťažlivá! Určite rátajte s typickými prvkami Slovenského Raja ako sú lávky, rebríky, stupačky a vodopády. približne v strede výstupu je krásny veľký vodopád zo série Nálepkovych vodopádov, ktorý má viac ako 20 metrov po vodopádoch na nás čakala už iba príjemná rovinka za ktorou sa pred nami objavila nádherná lúka s ubytovňou Geravy, kde sa občerstvili. Dokonca som bol prekvapený, že mi tam urobili celkom fajn espereso. Deti si zaskákali na trampolíne, trochu sa „ vyšaleli“ pri malej zoo s divými sviňami, pštrosmi, zajacmi či koníkmi a išli sme popri lanovke späť k Palcmanskej maši. Mne ako športovcovi - cyklistovi hneď udreli do očí úžasné cyklotrasy, vedel by som si tu predstaviť aj týždeň strávený v sedle bicykla obkolesený krásnymi horami. Možností na cykloturistiku sú tu takmer neobmedzené.

Čo sa týka Lanovky, tak tá momentálne v roku 2020 nefunguje, ale rekonštruujú ju čoho dôkazom boli nové rebríky na nosných stĺpoch a lesknúce sa nové koliečka. Tak možno sa dočkáme v najbližších mesiacoch či rokoch.

Cesta nadol je síce dlhšia, ako cesta nahor ale klesanie nie je strmé, takže chalani si porozprávali o „majnkraftových“ vychytávkach a ani sme sa nenazdali, boli sme dole pri priehrade. Keďže sme chceli ušetriť deťom časť „šliapania“, zaparkovali sme autá na tesne pred vstupom do Zejmarskejrokliny, takže sme po príchode na Dedinky nechali deti a ženy v reštaurácii a my -chlapi -sme si „zašlapali“ asi 2-3 km k autám.

Po obede v reštaurácii „U pelleho“ , kde mimochodom varia vynikajúco sme sa išli kúpať.

Na samotnej Palcmanskej Maši je možnosť požičať si loďky, vodné bicykle, ale aj paddleboardy , ktoré chalani chceli veľmi vyskúšať a aj sa im páčili. Ja som fajnový, a väčšinou plávem dlhé vzdialenosti, tak som plával v neopréne, ale deti pri brehu šantili na paddleboardoch približne hodinu bez neoprénu, voda mala okolo 19 stupňov. Po hodinke ich vyhnal z vody dážď, ale hlavne maniny ☺

Požičanie paddleboardu stojí 5 Eur na hodinu a približne takéto sumy sa platia za všetky atrakcie. Na veľkom parkovisku zaplatíte euro päťdesiat a rovnako euro päťdesiat stojí vstup do Zejmarskej rokliny.

Tu si môžete vypočuť náš podcast:

https://soundcloud.com/sdetminacestach/s-detmi-na-cestach-zejmarska-roklina-a-palcmanska-masa/s-KzFWp1eISNi

Palcmanská maša je čarovným kútom Slovenska – naozaj nádhera a kombinácia túra, kúpanie sa, je pri výletoch s deťmi ideálna ☺

43 views0 comments

Recent Posts

See All

Tokaj