• peter

Zepmlínska Šírava a Morské oko


Zemplínska Šírava - tak o tejto časti Slovenska som počul veľmi veľa príbehov - predovšetkým od mojich kamarátov východniarov parádnych šracov, ktorý tam balili čajočky nenormálne. Ale aj od mojich bratislavských kamarátov, ktorí tam boli raz a povedali, že stary moj, raz a stačí. Zemplínska Šírava je … o ako by som to … podľa mňa si na to všetko okolo Zemplínskej Šíravy musíte len zvyknúť, dať tomu nejaký čas, lebo nachádza sa tam veľa super hotelov, aprtmánov takých, že sme gúľali očami, ale je tam aj množstvo  pozostatkov  stavieb, ktoré chátrajú možno už aj 30 - 40 rokov a ani sa neopravia, ale ani sa nepredajú, … lebo … peniaze...Zemplínska Šírava má niekoľko častí, nám sa najviac páčila pláž Hôrka, kde sme strávili niekoľko super chvíľ pri vodných športoch ale aj pri slnení sa na pláži. Dajú sa tu absolvovať hromadné plavby, ale môžete si objednať motorový čln a prejsť sa na ňom okolo celého severného pobrežia - kde sa podľa miestnych dá niečo vidieť :-)  

My sme sa ubytovali v časti Kamenec apartmánoch  Residence Širava - bolo to nové super ubytovanie naozaj nové čisté, síce zatiaľ ešte bez služieb, ale ako som pozeral aj to bude časom, dúfajme. V tejto časti sa nachádza aj množstvo stánkov rýchleho občerstvenia a je tam aj klasický zábavný park a motokárová dráha - prakticky miesto kde sa dá večer si vyraziť aj s menšími aj  sväčšími deťmi.

Čo sa týka gastronómie potešila nás Koliba, kde sme si naozaj užili, inak taká dovolenková klasika, veľa vyprážaných vecí - rýchle občerstvenie, veľa rýchleho občersvenia . S domácimi sme sa rozprávali aj o zložení návštevníkov, tak spomínali, že v 70 - 80tych rokoch tu chodili na dovolenku davy - miliíon ľudí ročne, dokonca jednu sezónu tu boli takmer dva milióny ľudí, ale v na začiatku 90tych rokov sem prišlo už ani nie 100 000 návštevníkov, čo je na také veľké stredisko bieda. Momentálne to ide pomaličky hore. V tejto časti Slovenska máme tiež nádherné miesta - keď si vyjdete len pár kilometrov na sever a nech sa Vám už slniť môžete zájst na Morské Oko. Priznám sa, že som čakal turistiku, tak sme sa vystrojili plecniaky, voda , turistické topánky a tu ani nie kilometer šliapania a  už sme boli v cieli.

Po dvesto metroch bol altánok na občerstvenie. Cesta bola nádherná, lebo celý čas sa nachádzate v časti sveta zapísanej do prírodného dedičstva UNESCO - karpatských bukových pralesov  a tie majestátne buky okolo vás, pod vami zurčiaci potôčik, všetko čisté voňavý vzduch a na samotnom Morskom oku, čo je tretie najväčie prírodné jazero na Slovensku plné rýb - to je naozaj balzam pre dušu. Keby som býval v okolí a mal bábätko v kočíku, tak by som ho tam kočíkoval kedy by sa len dalo - taký úžasný vzduch to je doslova dar. Dokonca je tam aj zámoček ktorý dala vybudovať  Grófka Gladys Fanderbilt Zechéni pre svoju dcérku, ktorá bola veľmi chorá a práve na týchto miestach ju dokázala okolitá príroda opäť postaviť na nohy, takže nie sú to len prázdne klišé o tom že príroda má silu liečiť . 

Čo sa týka praktických informácií, z remetských Hámrov vedie na Morské oko cyklotrasa, a tých možností na výlet na bicykli je v okolí veľmi veľa, takže pobyt na čerstvom vzduch môžete spojiť aj s aktívnym pohybom. Treba ale počítať, že na minimálne siedmych kilometroch sa občas stretnete aj s autom, ale motoristi tam s cyklistami počítajú, takže nie sú to také tie strety, že čo tu ty zavadziaš. 

Zemplínska šírava je obrovská, ešte určite je čo vidieť v tejto časti Slovenska, takže pre nás to nebola posledná návšteva na dolnom zemplíne. Veľa pekných chvíľ a veľa štastia na fajn ľudí želáme s deťmi na cestách.

19 views0 comments

Recent Posts

See All

Tokaj